Wątroba jest jednym z najważniejszych organów wewnętrznych w ciele konia. Jest zaangażowana w mnóstwo istotnych dla życia procesów, m.in. Detoksykację, produkcję żółci i trawienie tłuszczy, przechowywanie żelaza, produkcję substancji ochraniających przez promieniowaniem UV, przechowywanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK) i wit b12, metabolizm cukrów , czy przetwarzanie substancji azotowych z białka w mocznik. Zaawansowana choroba wątroby, w której co najmniej 70% organu jest uszkodzone, może być śmiertelna.
Do przyczyn chorób wątroby zaliczamy najczęściej spożycie toksycznej rośliny, czy substancji np. Alkaloidami pirrolizydyny. Do roślin toksycznych uszkadzających wątrobę należą m.in. Starzec Jakubek, Opiołek, Koniczyna bladoróżowa, Klon, czy Jesienne proso. Choroby wątroby są również częste u koni i źrebiąt cierpiących z powodu toksemii, chorób septycznych, nowotworowych, czy metabolicznych. Progresja z zapalenia wątroby do jej całkowitej niewydolności jest rzadka.
Objawy choroby wątroby i ich zaawansowanie zależą od % uszkodzenia hepatocytów (komórek wątroby) czy dróg żółciowych, czasu trwania choroby i przyczyny. Należą do nich m.in.:
objawy neurologiczne (encefalopatia wątrobowa)
spadek masy ciała
ból brzucha, apatia
fotosensytyzacja (choroby skórne pod wpywem promieniowania UV)
żółte błony śluzowe w przypadku żółtaczki
biegunka
zmiana koloru moczu
Diagnostyka opiera się na badaniu biochemicznym krwi (badanie GLDH, GGT, SDH, AST, AP,mocznik, bilirubina). Pozwala nam na zawężenie potencjalnych powodów choroby wątroby. Zmiany w wysokości enzymów wątrobowych zachodzą dopiero przy spadku funkcji wątroby o 60-70%. W dodatkowej diagnostyce obrazowej wykorzystujemy USG oraz biopsję wątroby.
(fot.1 - wyniki konia z zapaleniem wątroby)
Leczenie opiera się na określeniu przyczyny choroby i jej wyleczeniu. Stosujemy intensywną płynoterapię, leki przeciwzapalne, dietę niskobiałkową, podawanie przepisanych przez lekarza witamin z grupy B, lecytyny, antyoksydantów, a także oleju z ostropestu zawierającego sylimarynę.
(fot.2 wyniki tego samego konia po leczeniu)
Comments